Polecamy


Aktualności

Zielona strona szafy

Dama z książeczką
Dama z książeczką
Mona Lisa
Mona Lisa
Pomarańczarka
Pomarańczarka
Data:14.07.2014

Świadomość ekologicznej mody w Polsce nadal rośnie. Odpowiedzialne spoglądanie w przyszłość pomaga zrozumieć, że to, co kupujemy naprawdę zmienia świat. Jesteśmy częścią natury, powinniśmy żyć z nią w symbiozie. Slow fashion w dzisiejszych czasach to dwa różne nurty. Pierwszy stanowi prawdziwą rewolucję w świecie mody, a drugi jest niestety jedynie marketingowym chwytem, którym firmy posługują się by zdobyć mniej świadomych klientów. „Greenwashing” to nazwa tego powszechnie występującego zjawiska. Dlatego warto uczyć się, jak być świadomym konsumentem, bo na naiwności tracimy nie tylko my, ale również otaczający nas świat.

Program „Zielona strona szafy” nie skupia się na tym, co robimy źle, chociaż problemów, nad którymi należy pracować jest mnóstwo. Stawiamy na inspirację, optymizm, proponowanie alternatywnych rozwiązań, pokazanie, że można wyglądać pięknie dzięki modowym etycznym wyborom.

Celem inicjatorki i organizatorki akcji związanej z programem „Zielona strona szafy”– Izabeli Jabłonowskiej, stylistki oraz właścicielki firmy Stylowa Moda, jest zachęcanie Polek i Polaków do świadomych wyborów konsumenckich - poszanowania praw zwierząt i ludzi, odpowiedzialnego wykorzystania zasobów ziemi, promowanie polskiego rzemiosła i artystów wykonujących ręcznie unikalne produkty. Uczymy jak dbać o ubrania i dodatki, które mamy, a także pokazujemy, że można wyglądać ładnie nie szkodząc przy tym innym. Postawa ta obrazuje wyjątkowe podejście stylistki do kwestii mody.

Pomysł na autorski projekt „Zielona strona szafy” pojawił się w 2009 roku. Podczas pisania książki „Ubierz się w uśmiech” – pierwszego poradnika o modzie, napisanego przez polską stylistkę i wydanego pod patronatem Szkoły Stylu (W.A.B. 2010). Rozdział „Recykling w szafie” cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników i portali o tematyce proekologicznej. Dzięki bogatemu doświadczeniu podczas pracy z klientkami indywidualnymi stworzyliśmy unikalny program związany z przeglądem szafy i zakupami z profesjonalistką, budując ekologiczną postawę odpowiedzialności wobec wykorzystywania zasobów ziemi w celu produkcji odzieży i dodatków.  Od 2011 roku projekt ”Zielona strona szafy” jest realizowany przy konsultacjach dla klientów, podczas warsztatów tematycznych  oraz przy szkoleniach dotyczących stylu.

Oprócz informowania, staramy się realnie wpływać na postawy ludzi i inspirować ich do małych codziennych działań, które łatwo można wprowadzić do naszego życia.

5 zasad programu „Zielona strona szafy”

1.    Styl ponad trendy
Pogoń za błyskawicznie zmieniającymi się trendami może zmącić spokój ducha. Nie zapewni nam też dobrego stylu. Klasę w kreowaniu swojego wizerunku możemy wykazać tylko wtedy, jeśli strój będzie pasował do  naszej urody. Powinniśmy więc skupić się na kreowaniu swojego własnego stylu. Unikalne rzeczy pomogą nam go zbudować, a przy tym nie muszą kosztować fortuny. Lokalni artyści, rzemieślnicy, robią ciekawe i dobre jakościowo produkty. W internecie można łatwo i szybko znaleźć najbardziej przypadających nam do gustu twórców. Zrównoważona moda może wyglądać naprawdę pięknie. Jeśli w czymś dobrze wyglądamy, to taki strój powinniśmy eksploatować wiele razy. W pewien sposób ekologiczną może być biżuteria rodowa czy dodatki kupione w antykach. Jest wiele oryginalnych sposobów by wyglądać szykownie i tworzyć niepowtarzalny styl.  W dzisiejszych czasach to unikatowość produktu lub jego ręczne wykonanie z pasją, jest prawdziwym luksusem.

2.    Mniej znaczy więcej
Uczenie się sztuki minimalizmu w budowaniu swojego stylu i tworzeniu funkcjonalnej garderoby to wyzwanie. Jednak warto je podjąć, ponieważ mniej w wielu przypadkach znaczy więcej. Jedna zachwycająca broszka może cieszyć oko przez całe życie w odróżnieniu od kilku słabej jakości produktów. Ubrania dobrej jakości służą zdecydowanie dłużej. Program „Zielona strona szafy” to estetyczna opozycja wobec kaprysów konsumpcjonizmu. Powinniśmy nauczyć się mniej wyrzucać, a bardziej szanować to co posiadamy i uczyć się segregowania i przerabiania odzieży oraz dodatków. Przy sezonowym przeglądzie garderoby możemy podzielić odzież na grupy - to co zostaje, do naprawienia/przerobienia oraz do oddania. To, co pozostaje zbędne, ale nadaje się do noszenia można nie tylko włożyć do kontenerów podpisanych Unicef czy Caritas, ale także zawieźć do Domów Dziecka lub placówek opiekuńczych, zrobić przyjęcie w stylu SWAP PARTY  i wymienić się ubraniami z koleżankami. Nawet zdefasonowane rzeczy można jeszcze uratować i dać im drugie lub trzecie życie. Wystarczy popytać w okolicy, a okaże się, że można je np. oddać ośrodkom kultury gdzie są zajęcia z szycia i projektowania dla dzieci i dorosłych (kursanci mogą je ciąć i przerabiać). Wiele sklepów przyjmuje zużytą odzież, a nawet udziela rabatów na nowy asortyment.

3.    Kupuj z głową
Ważny argument przy wyborze surowców i metod ich produkcji, to nasze zdrowie. Nowoczesne tkaniny eko to m. in. bawełna organiczna z certyfikatem, konopie, len, bambus, ramia, przetworzony poliester, nawet odpowiednio przygotowana kora dębu czyli Subreis odkryty przez Annę Grindi. Zawsze możemy sprawdzić, czy odzież została wykonana przy zmniejszonym użyciu energii lub wody, poinformuje nas o tym znaczek na metce. Wielu producentów ekologicznej odzieży bardzo przykłada uwagę do odpowiednich detali. Takimi sposobami wykończenia czy ozdobienia strojów mogą być drewniane guziki albo guziki wykonane z muszli albo z łupin orzechów. W przypadku farbowania możemy zwrócić uwagę czy stosuje się barwniki syntetyczne czy naturalne. Jeśli już stosuje się barwniki syntetyczne, to powinny być tak dobieranie by mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko oraz na nasze ciało. Najlepsze barwniki są naturalne, jednak projektantom nie zawsze udaje się osiągnąć pożądany efekt, bo takie barwniki nie pozwalają uzyskać niektórych intensywnych odcieni, takich jak np. pomarańcz. Każdy z nas może propagować rodzime rzemiosło i artystów tworzących ręcznie unikalne produkty, dbając w ten sposób o dziedzictwo kulturowe Polski! Dodatkowo istnieją jeszcze inne drzwi – bardziej przyjazne środowisku ubrania można znaleźć w „sieciówkach”. Często stanowią one niemały procent kolekcji - od bielizny po odzież wierzchnią. Wystarczy uważnie przyjrzeć się metce albo zapytać się sprzedawcy, który produkt jest bardziej ekologiczny.

4.    Dbaj o to, co masz i ciesz się tym
Zatraciliśmy umiejętność dbania o rzeczy, by cieszyły nas dłużej. Może zbyt łatwo wyrzucamy ubrania, bo nie kupiliśmy ich z myślą o jakości. Dobry krawiec w okolicy czy zdolny szewc to prawdziwy skarb. Wiele z tego co posiadamy, można przywrócić do łask i do porządku, jeśli poświęcimy temu odpowiednią uwagę. Dodatkowym atutem jest oszczędność dla portfela, bo nowa para obcasów z robocizną jest tańsza niż nowa para butów. W naszych społecznościach wciąż pracuje wielu dobrych czapkarzy,  a także modystki, krawcy. Warto ich odszukać.

Co jeśli jednak odzież nie może nam dłużej służyć w takim stanie w jakim była?
Wspaniałym sposobem na dbanie o zieloną stronę naszej szafy jest recykling. Ubrania i dodatki mogą pochodzić przecież z twórczej przeróbki odzieży używanej albo naszej własnej. Możemy wyszperać ubrania lub rzeczy domowego użytku jak zasłony czy obrusy w second-handach albo skorzystać z materiałów dostępnych w recyklingu, takich jak butelki PET, i poddać je modnemu zabiegowi „trashion”. Słowo to jest neologizmem powstałym z dwóch angielskich słów – trash (śmieć) i fashion (moda). W Polsce coraz popularniejsze stają się warsztaty, na których uczestnicy mogą reanimować przyniesione przez siebie rzeczy. Ciekawe pomysły na przetwarzanie znajdziemy blisko nas i na całym świecie. Śląska projektantka biżuterii – Wiola Kurtok, wkłada całe serce w robienie nostalgicznej biżuterii ze starych zegarków. Taby Chan z Włoch znana jest z naszyjników wykonanych z pociętych wielobarwnych skarpetek, a projektantka Min-ji Cho tworzy niekonwencjonalne bransoletki, naszyjniki i broszki ze starych gumowych rękawiczek.

Innym sposobem na dbanie o środowisko jest estetyka vintage. Wyraża się ona między innymi wciąż niegasnącym zainteresowaniem kultowymi egzemplarzami z kolekcji renomowanych projektantów sprzed dekad.
        
5.    Patrz dalej niż na czubek swojego nosa 
Konfekcyjne firmy proponujące ekologiczną odzież dorównują  jakością i estetyką tradycyjnym markom. Eko odzież bywa droższa od tradycyjnej, jeśli jednak uwzględnimy fakt, że słabej  jakości odzież nie zawsze wytrzymuje nawet pierwsze pranie, to popatrzymy na cenę z zupełnie innej perspektywy. Wartościowe wybory, to te przemyślane pod wieloma względami. Eko moda to alternatywa, ponieważ zyskujemy towary bezpieczne dla naszego zdrowia, wygodne, wytrzymałe i dodatkowo, jeśli tylko trochę się rozejrzymy na rynku – naprawdę oryginalne. Poszanowanie praw ludzi to również kwestia priorytetów. Znaki „fair trade” oraz inne certyfikaty świadczące o przestrzeganiu wysokich standardów społecznych i środowiskowych mogą nam bardzo pomóc w robieniu mądrych zakupów. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Działając od 2002 r. – przez wiele lat jako program tematyczny Polskiej Zielonej Sieci – a obecnie jako odrębna fundacja, FKO konsekwentnie poddaje refleksji nawyki konsumenckie polskiego społeczeństwa po to, by świat, w którym żyjemy stawał się czystszy, bardziej sprawiedliwy i lepszy. Fundacja stworzyła szereg narzędzi pomocnych odpowiedzialnym konsumentom. Zasoby swojej wiedzy publikuje na portalu www.ekokonsument.pl. FKO jest też twórcą przewodników po miejscach zrównoważonej konsumpcji w polskich miastach (tzw. Spacerowników po świadomej konsumpcji) , w tym pierwszego w Polsce niezależnego w Polsce rankingu przyjaznych środowisku  i odpowiedzialnych społecznie firm -„Dobre Zakupy” .
Strój i dbanie o wizerunek nie zawsze musi być postrzegane w płytki sposób. Moda dotyka dziś każdego, nawet  jeśli chciałby od niej uciec. Codziennie mamy coś na sobie, a ktoś to uszył, zaprojektował, zafarbował, sprowadził. Każdy nasz wybór ma wpływ na otaczający nas świat. Strojem możemy wyrażać szacunek dla innych ludzi, np. ubierając się w sposób odpowiedni do swojego stanowiska i miejsca pracy, dbać o kulturę, rzemieślników i artystów tworzących unikalne i świetne jakościowo produkty, a dokonując przemyślanych wyborów  - propagować odpowiedzialne postawy w modzie i w naszym życiu. Każdy musi znaleźć swój złoty środek, by jego garderoba odpowiadała jego potrzebom i była funkcjonalna, najlepiej również odpowiedzialna. Jak widać eko moda z powodzeniem może zaspokoić nasze potrzeby. Docenianie uroku małych rzeczy pasuje wciąż do ideałów wielu współczesnych ludzi. Warto podjąć wyzwanie i tworzyć własną zieloną stronę szafy.Projektanci o akcji „Zielona strona szafy”:

Nurt Trashion jest mi bardzo bliski także wizualnie, nie tylko ideologicznie. Sfatygowany, przetarty materiał jest bardziej interesujący, wzbogaca kostium, nadaje mu duszę – Katarzyna Konieczka


Dzisiejszy rynek gwarantuje nam dostęp do szerokiej gamy ubrań modnych, a zarazem ekologicznych. Dlatego uważam, że teraz, możemy w prosty sposób połączyć to, co modne z tym, co ekologiczne, a przy tym wszystkim wyglądać zachwycająco. Odpowiedzialne wybory w modzie to przede wszystkim świadomość tego, że nasze ciało zasługuje na to, żeby ubierać je w materiały dla niego przyjazne. Takie, które nie będą powodowały uczucia dyskomfortu. A dobrze ubrana kobieta, to szczęśliwa kobieta - Yuliya Babich


Ubranie przyjazne środowisku oznacza nie tylko jego biodegradowalność, chodzi również o jego trwałość, która zapewni, że nie prędko stanie się bezwartościowym odpadem – Viola Spiechowicz

źródło: materiały prasowe Zielonej Strony Szafy


Babie lato

Śniadanie na trawie

Portret Adel Bloch

Produkcja i stylizacja: Izabela Jabłonowska
Foto: Renata Orlińska
Makijaż: Dorota MańkowskaŚniadanie na trawie:
suknia z metalowymi elementami od podgrzewaczy - Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
pierścionek – Fanny&Franz – biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu przez Wiolę Kurtok
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/ Kolokaina

Dama z książeczką:
suknia z łupin pistacji – Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
kolczyki - Fanny&Franz – biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu przez Wiolę Kurtok

Mona Lisa:
sukienka Lucille ze 100% bawełny organicznej certyfikowana przez Soil Association, z oznaczeniem Fair Trade – People Tree
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
sweter – wełna z odzysku, wykonany przez mamę stylistki
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/Kolokaina

Portret Adel Bloch:
sukienka z zawleczek od puszek – Barbara Cały
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
drewniana torebka z materiałów z odzysku – Karolina Bytnar/ Kolokaina
biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu przez Wiolę Kurtok - Fanny&Franz

Pomarańczarka
sukienka z bawełny organicznej z oznaczeniem Fair Trade – People Tree
chusta – Hermès vintage, własność stylistki
buty – Maccioni – szycie ręczne, polska produkcja, firma z rodzinnymi tradycjami
oryginalny kosz afrykański wyplatany ręcznie z trawy morskiej i polski kosz wiklinowy – własność stylistki

 Babie lato
bluzka z bawełny organicznej z oznaczeniami – Handmade i Fair Trade  –Komodo/Tessa Patch Work
spódnica – szyta przez krawca, tkanina ekologiczna, własność stylistki
medaliony i kolczyki Fanny&Franz  - biżuteria wykonana z zegarków z recyklingu przez Wiolę Kurtok


 

PROMEDIA Jerzy Osika, Biuro Kamienica, ul. Marszałkowska 58 lok. 15, 00-545 Warszawa   |   tel. +48 22 243 45 33   |   e-mail: biuro@promedia.biz.pl